nobeltours
15 اسفند 1401 - 17:12

خطر بزرگ در کمین عراقیها

منابع حقوق بشری عراقی اعلام کردند: ادامه بحران آب و خشکسالی به مهاجرت هزاران خانواده عراقی می انجامد و خطر بزرگی برای زندگی آنان ایجاد می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الفرات نیوز، فاضل الغراوی مدیر مرکز استراتژیک حقوق بشر عراق گفت که مهاجرت به علت بحران خشکسالی در عراق، هزاران خانواده را تهدید می کند.

وی گفت: عراق در بین کشورهای منطقه بیشترین آسیب را از متغیرهای آب و هوا می بیند؛ چراکه این کشور از چالش های بزرگ محیط زیستی که مهم ترین آن خشکسالی، کاهش سهم آبه عراق، فرسایش زمین، بیابان زایی و ریزگردهاست، رنج می برد.

مدیر این مرکز حقوق بشری عراقی افزود: تغییرات آب و هوایی بر کاهش محصولات کشاورزی تاثیر گذاشته و بیش از ۵۰ هزار نفر از مردم عراق که در تالاب ها زندگی می کنند و منبع اصلی درآمدشان وابسته به آب است را با مشکل مواجه کرده و نیز موجب افزایش آلودگی محیط زیست شده است.

وی تصریح کرد: ادامه بحران آب و خشکسالی به مهاجرت هزاران خانواده می انجامد و خطر بزرگی برای زندگی آنان ایجاد می کند.

مدیر این مرکز حقوق بشری عراقی از دولت این کشور خواست برای رسیدگی به بحران آب با کشور های بالادست آب، اقدامات فوری انجام داده و اجرای باران های مصنوعی، جبران خسارات خانواده های آسیب دیده از این بحران و تشکیل واحد بشردوستانه اضطراری برای مقابله با بحران مهاجرت اقلیمی در عراق را در دستور کار خود قرار دهد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1077268